Obrona zboża przed chorobami sprawdzone działania

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, albowiem tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane choroby pszenicy ozimej wiosną metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w gruncie rzeczy ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicyd. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub też tolerancji na koronne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Górnicki 2019-12-26

Bezzwłocznie nieomal rok po ślubie pozostali tatami czarującej córy, oraz po dwóch latkach młodzika.