Retrospektywa festiwalu poświęconego żołnierzom wyklętym w Centrum Historii Zajezdnia

Retrospektywa festiwalu poświęconego żołnierzom wyklętym w Centrum Historii Zajezdnia

Retrospektywa gdyńskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” tym razem odbędzie się we Wrocławiu. 27 i 28 lutego w Zajezdni pokazanych zostanie kilkanaście filmów. W programie znalazły się także wystawy oraz spotkania z twórcami, historykami i samymi uczestnikami walk o wolną Polskę. Wstęp wolny.

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to największe tego typu przedsięwzięcie poświęcone polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym. Retrospektywa imprezy, która odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wydarzenie będzie okazją do spotkań z filmowcami, historykami, producentami oraz z tymi, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę. Ideą Festiwalu jest przypomnienie sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji oraz pokazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Podczas Retrospektywy będzie można spotkać się z wrocławskimi bohaterkami: Martą Ziębikiewicz (rodzina Żołnierzy Wyklętych), Genowefą Aleksander (Narodowe Siły Zbrojne), Sabiną Murias oraz Wandą Kiałką (Armia Krajowa).
W trakcie dwóch dni Festiwalu zaprezentowanych zostanie 13 filmów oraz 2 wystawy tematyczne. Goście festiwalu będą mogli również wziąć udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zwiedzić wystawę główną Centrum Historii Zajezdnia „Wrocław 1945-2016” specjalnie przygotowaną ścieżką „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”. Podczas wydarzenia zaprezentują się także grupy rekonstrukcyjne, a podczas spotkania autorskiego „My, reakcja”, Piotr Semka przybliży powojenną panoramę społecznego oporu wobec komunistycznej władzy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Sali kinowej, na projekcje wymagana jest wcześniejsza rejestracja, która potrwa do piątku 24 lutego do godziny 12:00. Rezerwacja miejsc prowadzona jest na stronie: www.retrospektywy.org.

Źródło: Materiały prasowe Centrum Historii Zajezdnia

Fot. Marcin Jędrzejczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1