Niedosłuch nie przekreśla muzycznych marzeń

Niedosłuch nie przekreśla muzycznych marzeń

country-946706_640Druga edycja festiwalu „Ślimakowe Rytmy” przyciągnęła kilkudziesięciu uczestników z całego świata. Wydarzenie dedykowane jest muzykom cierpiącym na zaburzenia słuchu.

Festiwal „Ślimakowe Rytmy” zainicjowany  został przez prof. Henryka Skarżyńskiego i odbył się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Głusi i niedosłyszący artyści z całego świata już po raz drugi zgromadzili się na festiwalu. Ich celem było udowodnienie, że dzięki współczesnej medycynie – wszczepieniu do ucha specjalnego implantu – można komponować, śpiewać i grać z powodzeniem.

Uczestnicy pokazują, że słyszą, że uczestniczą w świecie dźwięku, który był im nieznany albo mało znany. Tutaj nie chodzi o to, żeby otrzymywać noty, ale żeby pokazać, że dzięki implantom te osoby mają dostęp do innego świata – przyznaje Irena Santor, jurorka festiwalu „Ślimakowe rytmy”.

Zdaniem jurorów uczestnicy festiwalu dorównywali zawodowcom.

Ci ludzie są bardzo zdeterminowani, żeby grać, to jest dla nich miłość, sens życia, ich wielka pasja. Byłem jurorem także podczas pierwszego festiwalu i zauważam zdecydowaną tendencję zwyżkową – mówi Grzegorz Wilk, wokalista i juror festiwalu. –Mamy nadzieję, że technologia, dość szybko idąca do przodu, pozwoli na to, że ludzie niesłyszący będą tworzyli muzykę i będą grali bez ranienia uszu słuchaczy.

Do Polski przyjechało 32 uczestników z Ekwadoru, Chin, Kazachstanu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch i Hiszpanii. Do finałowego koncertu zakwalifikowało się 10 artystów – z Chin, Rosji, Kanady, Włoch, Kazachstanu i Polski, którzy wystąpili na koncercie laureatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1