Jaskra nie boli – kradnie wzrok

Jaskra nie boli – kradnie wzrok

Logo-jaskra-pngJaskra to druga najczęstsza przyczyna ślepoty w krajach wysokorozwiniętych. O tym jakie są jej objawy i przebieg choroby będzie można dowiedzieć się na spotkaniu w ramach kampanii edukacyjnej „Jaskra nie boli – kradnie wzrok”.

Spotkanie odbędzie się 20 marca o 16:00 przy pl. Solidarności 3/5. Poprowadzi je prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry.

W Polsce zgodnie z szacunkami ekspertów na jaskrę cierpi ok. 800 tys. osób. We Wrocławiu to ponad 16 tys. osób, z czego tylko połowa została zdiagnozowana. Według prof. Marty Misiuk-Hojło przyczynę takiego stanu rzeczy należy upatrywać w niskiej świadomości społecznej na temat jaskry, czynników jej ryzyka, jak również w bezobjawowym, wieloletnim przebiegu choroby, która często jest wykrywana w zaawansowanym stadium, gdy na uratowanie wzroku jest już za późno.

„Jaskra nie boli – kradnie wzrok”
Kampania edukacyjna „Jaskra nie boli – kradnie wzrok” została zainicjowana w 2015 r. przez Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę w celu zmotywowania Polaków do wykonywania badań diagnostycznych. Partnerem kampanii jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich. W ramach kampanii prowadzone są działania edukacyjne na temat choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1