Jakie samochody wybierają seniorzy?

Jakie samochody wybierają seniorzy?

Kierowcy w podeszłym wieku zwracają uwagę na praktyczność, wygodę i łatwość użytkowania pojazdu, podczas gdy dla młodych kierowców kupujących samochód liczy się przede wszystkim jego wygląd i nowoczesne wyposażenie – podaje serwis AAA Auto.

auto-328175_1920

– Większość kierowców po 65 roku życia kupuje nieco starsze auta używane, około dziesięcioletnie, z czego mniej niż 42% jest wyposażone w ESP. Zapominanie o roli standardowych systemów bezpieczeństwa w kupowanych autach naraża starsze osoby na częstszy udział w wypadkach drogowych. Podczas gdy brak dobrego systemu audio czy innych elementów z ponadpodstawowego wyposażenia nie jest tragedią, posiadanie samochodu bez podstawowych systemów bezpieczeństwa może mieć bezpośrednie przełożenie na ryzyko uczestnictwa w wypadkach drogowych. Teraz, gdy bez żadnych kłopotów można kupić w pełni wyposażony samochód na kredyt, zalecałbym nie oszczędzanie na tych elementach wyposażenia – mówi Ken Scarratt, dyrektor generalny AAA AUTO w Polsce.
Od 1 lipca 2006 r. wszystkie nowe samochody osobowe oferowane w Polsce muszą mieć w wyposażeniu standardowym układ ABS. Poduszki powietrzne stają się także nieodłącznym elementem wyposażenia samochodu w świadomości kupujących. Niemniej jednak już ESP (elektroniczny program stabilizacji) nie jest aż tak oczywistą częścią wyposażenia pojazdów w naszym kraju. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2015 roku śmierć w wypadkach drogowych poniosło 835 osób powyżej 60-tego roku życia, a 7033 odniosło obrażenia. Ze statystyki wynika również, że aż 28,4% ofiar śmiertelnych wypadków to osoby starsze. Z wiekiem czas reakcji na sytuację na drodze wydłuża się. Kierowcy po 65 roku życia jeżdżą statystycznie z dużo mniejszą prędkością niż młodsi kierowcy, a kiedy przyjdzie do stresującej sytuacji – ich reakcja jest zwykle bardzo nerwowa i zdarza się, że zapominają o istotnych elementach zachowania na drodze, jak na przykład sygnalizowaniu.
– Kierowca z wiekiem zmienia się. Stawia przede wszystkim na komfort, wygodę i łatwość prowadzenia pojazdu. Nie chce, by cokolwiek go rozpraszało w czasie prowadzenia pojazdu. Dlatego też wybiera samochody proste w obsłudze – wyjaśnia Ken Scarratt.
Potwierdzają to statystyki AAA AUTO, według których od początku 2015 roku seniorzy najczęściej wybierali Skodę w modelu hatchback, z manualną skrzynią biegów oraz małą pojemnością silnika. Ponad 70% klientów AAA AUTO powyżej 65 roku życia wybrało ten model samochodu. W pierwszej piątce uplasowały się jeszcze Skoda Octavia, Opel Astra i Fiat Panda. Ulubionymi kolorami aut dla seniorów są: srebrny (24,35%), czarny (15,36%) i niebieski (13,33%).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1