Bezpieczny i aktywny senior na celowniku ZUS oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Bezpieczny i aktywny senior na celowniku ZUS oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

W wielu kulturach świata człowiek stary, nestor rodu jest traktowany z ogromnym szacunkiem
i otoczony opieką. Rozluźnienie więzi rodzinnych i kult młodości, które obserwujemy w XXI wieku sprawiają, że ludzie starzy bywają pozostawieni sami sobie, a ich ogromna wiedza i doświadczenie życiowe są lekceważone. Dzisiaj człowiek stary niejednokrotnie może liczyć tylko na siebie, a więc sam musi zadbać o swoją kondycję fizyczną i umysłową, żeby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym, które przyspieszają starzenie i wspomóc leczenie chorób, gdy już się pojawią.

Zmiana mentalności społeczeństwa poprzez uwrażliwienie na problemy ludzi starych, promowanie tradycyjnych wartości i aktywności seniorów to jedne z założeń kampanii „Bezpieczny i Aktywny Senior”, którą wspólnie prowadzić będą ZUS oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Przez wielu seniorów starość jest coraz częściej kojarzona z okresem życia, kiedy człowiek ma nareszcie czas dla siebie. W XXI wieku emeryci chcą być samodzielni, sprawni i niezależni. Zresztą dzisiaj senior jest w dużo lepszej kondycji fizycznej i psychicznej niż jego rówieśnik 50 lat temu – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wprawdzie dla wielu osób emerytura to zło konieczne uważają, bowiem, że będą niepotrzebni, że nie będą mieli nic do roboty, ale coraz częściej myślą zupełnie inaczej, że w końcu mają czas dla siebie – dodaje Iwona Kowalska.

Musimy pamiętać, że osoby starsze są często łatwym obiektem manipulacji dla oszustów i naciągaczy, dlatego kwestie bezpieczeństwa seniorów są jednym z priorytetów kampanii. Postępy medycyny, rozwój techniki, udogodnienia cywilizacyjne sprawiły, że granica starości pojmowanej, jako stan fizycznego niedołęstwa i umysłowej zgrzybiałości wyraźnie się przesunęła i dzisiaj człowiek 60 letni jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, a jeśli jest aktywny i sprawny potrafi korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie czas odpoczynku po zakończonej karierze zawodowej.

– Dzisiejsi dziadkowie niechętnie widzą siebie tylko w roli opiekunów swoich wnuków, uważają bowiem, że starość pozwala im na realizację marzeń i planów, które czekały na ten właściwy moment – twierdzi rzecznik ZUS. – Nic w tak dużym stopniu nie wpływa na samopoczucie seniorów jak aktywność zarówno fizyczna, jak i umysłowa, bo to dzięki niej czują się młodzi dlatego będziemy ją propagować – zapewnia Iwona Kowalska.

To, że dzisiejszy emeryt chce zadbać o swoje zdrowie, zacząć ćwiczyć, rozwijać swoje pasje, zająć się najbliższymi, nauczyć się czegoś nowego nie jest wymysłem współczesnych czasów. Jeśli się spojrzy na wielkie umysły takie jak Michał Anioł, który miał 61 lat, gdy rozpoczął pracę nad „Sądem ostatecznym” to wyraźnie widzimy, że pesel nie stanowi żadnych ograniczeń, jeśli tylko senior jest w dobrej kondycji. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym stylem życia są dla seniora bardzo ważne, więc w czasie kampanii „Bezpieczny i Aktywny Senior” propagowane będą wzorce i możliwości zachowania dobrej kondycji do późnej starości. Badania z udziałem stulatków wskazują bowiem, że sędziwego wieku dożywają zwykle osoby, które przez całe życie były aktywne fizycznie i umysłowo.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych włączył się do kampanii „Bezpieczny i Aktywny Senior”, organizowanej przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska podpisała porozumienie w tej sprawie z Elżbietą Rafalską, minister rodziny pracy i polityki społecznej. Celem realizowanej od grudnia 2016 r. kampanii „Bezpieczny i Aktywny Senior” jest uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemoc, czy dyskryminacja ze względu na wiek. Organizatorzy stawiają sobie za cel podniesienie świadomości społecznej w tym obszarze. Drugim obszarem priorytetowym kampanii jest szeroko rozumiana aktywność – zawodowa, społeczna, sportowa, edukacyjna, kulturalna, rekreacyjna. Prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia w znacznym stopniu wpływa na stan zdrowia oraz wydłużenie się okresu samodzielności osób starszych.

Źródło: Materiały prasowe ZUS

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1