„Balladyna” w Capitolu

„Balladyna” w Capitolu

Bezwzględna morderczyni, siostrobójczyni wstępująca na polski tron jest bohaterką „Balladyny” w reżyserii Agnieszki Olsten. Sztuka będzie grana do 19 marca.

W najnowszej adaptacji dramatu Juliusza Słowackiego twórców interesuje przede wszystkim Balladyna – królowa, władczyni absolutna, okrutna tyranka. Balladyna zamordowała własną siostrę Alinę, a potem innych, którzy stali jej na drodze do władzy, wyparła się własnej matki i wygnała ją z domu. „Jak to się stało, że mistyczna korona polskich królów, uświęcona dotykiem Dzieciątka Jezus, wieńczy skronie zbrodniarki? Jaką cenę płaci się za władzę absolutną?” – pytają autorzy adaptacji. Balladyna ma swoje wizje i pomysły na władzę, ale do ziemskich spraw mieszają się wiedźmy, nimfy i duchy. Choć leniwe i obarczone ludzkimi słabościami, zadziwiająco skutecznie wpłyną na bieg zdarzeń.

Tekst Juliusza Słowackiego uzupełniony został o fragmenty „Kraka, Syna Ludoli” Stacha z Warty Szukalskiego, opery „Goplana” Ludomiła Germana i „Legendy” Stanisława Wyspiańskiego, autorami adaptacji są Tomasz Jękot, Silvermoon & Willow. Muzykę pisze Kuba Suchar, światło reżyseruje Robert Mleczko. Po raz pierwszy scenografię i kostiumy dla Capitolu projektuje Olaf Brzeski, rzeźbiarz, autor instalacji i filmów. Będzie także towarzyszył aktorom na scenie. Jest również autorem grafik wykorzystanych na plakatach do spektaklu.

W spektaklu zobaczymy aktorów Capitolu: Justynę Antoniak, Ewę Szlempo, Artura Caturiana, Konrada Imielę, Adriana Kącę i Błażeja Wójcika. W roli Balladyny: gościnnie Agnieszka Kwietniewska z Teatru Polskiego we Wrocławiu – nagrodzona za najlepszą rolę żeńską na festiwalu Boska Komedia.

Źródło: Wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1