Akademicki Teatr AULA wystawi dramat „Kartoteka” Tadeusza Różewicza

Akademicki Teatr AULA wystawi dramat „Kartoteka” Tadeusza Różewicza

Akademicki Teatr AULA, działający przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej, już po raz trzeci w tym roku akademickim, wystawi sztukę „Kartoteka”. Scenariusz opracowany został na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza. Miłośnicy teatru mogą nieodpłatnie wziąć udział w spektaklu, który odbędzie się w sobotę, 28 stycznia, o godz. 19:00 w Centrum Konferencyjnym DSW we Wrocławiu. Reżyserem przedstawienia jest Monika Taras. 

Dramat Tadeusza Różewicza oparty na odrzuceniu reguł kompozycyjnych i zastanych konwencji, stanowi zarazem metaforę dekompozycji świata i zanurzonego w nim Bohatera. Spektakl współtworzą nakładające się na siebie obrazy: pustki wewnętrznej oraz zjawisk, ludzi, treści świata zewnętrznego, które niezależnie od kontekstu historycznego, dotyczą egzystencjalnych problemów każdego z nas, każdego człowieka – podkreśla reżyser spektaklu Monika Taras. Sceniczne miejsce akcji to jednocześnie pokój-ulica-kawiarnia i teatr w teatrze. Przewijające się przez scenę postaci, nie są przypadkowe, wyłaniają się ze snu, strumienia świadomości i różnych warstw pamięci wieloimiennego Bohatera, ale też z tradycji literackiej i teatralnej. Zwielokrotnione możliwości interpretacyjne „Kartoteki” oczekują od widza nadawania aktualnych dopełnień i znaczeń. „Widz może dopisać swój początek lub koniec opowiadania. Kurtyna nie zapada. Być może opowiadanie jest tylko przerwane? Na godzinę, na rok…” – dodaje za Tadeuszem Różewiczem.

Kartoteka w Teatrze Aula - premiera, fot. Marek Hamera (2)

Tadeusza Różewicza jest jednym z najbardziej wyrazistych polskich literackich przykładów tzw. teatru absurdu, w charakterystyczny sposób odwracającego tradycyjne role, nadającego specyficzny kontekst interpretacji rzeczywistości i postrzegania świata, co stanowiło inspirację dla zespołu Teatru AULA do pracy nad wystawieniem tego dramatu. Spektakl „Kartoteka” na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza wystawiony zostanie w sobotę, 28 stycznia, o godz. 19:00 w Centrum Konferencyjnym DSW przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu, gdzie mieści się siedziba akademickiego Teatru AULA. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Materiał wideo: https://www.youtube.com/watch?v=7GXZ3sLMuo4&feature=youtu.be

Akademicki Teatr AULA w DSW

Teatr AULA, którego otwarcie i premierowa inscenizacja miały miejsce z okazji 18 lat istnienia Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, jest jednym z wielu projektów artystycznych realizowanych przez uczelnię. Reżyserem i opiekunem grupy młodych artystów jest Monika Taras. Do tej pory wystawione zostały dwa pełne spektakle „Pięć obrazów z szafy. Ciąg dalszy bajki” z wykorzystaniem fragmentów wybitnych tekstów dramatycznych (W. Gombrowicza, T. Różewicza, J. Baldwina), którego ramę fabularną stanowi tekst Roberta Fulghuma oraz „Agencja skutecznej pomocy” inspirowany tekstem Charlesa Bukowskiego „Odmóżdżarka”.

Źródło: Materiały prasowe DSW

Fot. Marek Hamera

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1