Afrykarium – 4. cud w świecie ogrodów zoologicznych

Afrykarium – 4. cud w świecie ogrodów zoologicznych

Przedstawiciele branży ogrodów zoologicznych dostrzegli Afrykarium i uznali je za 4. cud w świecie ogrodów zoologicznych. Jest to ważne wyróżnienie, ponieważ wrocławskie oceanarium zostało po raz kolejny zauważone przez branżę, a także dlatego, że znalazło się na 4. miejscu, po trzech ogrodach amerykańskich, przed Szwajcarami i Niemcami.

Wrocławski obiekt  wzbudził zainteresowanie już na etapie oficjalnej prezentacji planów na powstanie. Jest to bowiem pierwsze na świecie oceanarium poświęcone faunie jednego kontynentu – tu: Afryce, co uznano za innowacyjny i odważny pomysł. Inne oceanaria prezentują zazwyczaj faunę kilku kontynentów w jednym obiekcie. Doceniono również architekturę Afrykarium i rozwiązania technologiczne – głównie nowatorskie, dzięki modyfikacjom zastosowanym pod kątem stworzenia idealnych warunków życia dla zwierząt, które uzyskano dzięki współpracy i doświadczeniu zagranicznych ogrodów oraz stałemu dialogowi z opiekunami zwierząt, którzy najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych.

Warto również podkreślić, że branża ogrodów zoologicznych od ponad 30 lat ulega dużym zmianom. W ich efekcie funkcja rozrywkowa schodzi na drugi plan, ustępując ochronie gatunkowej zwierząt i edukacji ekologicznej. Oczywiście udostępnianie ekspozycji zwiedzającym jest i pozostanie istotne z punktu istnienia oraz zarządzania ogrodami, bo dostarcza środków finansowych na ich utrzymanie. Jednak poza tym liczą się również pieniądze od sponsorów i darczyńców. O ile w USA środki te stanowią duże wsparcie dla ogrodów, pozwalając im na większe i częstsze inwestycje oraz większe zaangażowanie w ochronę i edukację, o tyle w Europie czy innych stronach świata, nie są tak znaczne. Odzwierciedleniem jest m.in. ten ranking „nowych cudów świata”, w którym pierwsze pozycje zdominowały amerykańskie ogrody. Niemniej cieszy wynik Wrocławia, bo potwierdza, że Radosław Ratajszczak (ówczesny dyrektor, dzisiaj Prezes Zarządu) podjął sześć lat temu właściwą decyzję, dążąc do zmiany ogrodu miejskiego w spółkę prawa handlowego, a następnie realizując projekt Afrykarium. Potwierdza to również frekwencja, która zapewnia wrocławskiemu zoo pierwsze miejsce wśród biletowanych atrakcji turystycznych w Polce.

Przypomnijmy, że ZOO Wrocław:
1.  Należy do średnich pod względem powierzchni ogrodów, zajmuje 33 ha, (duże ogrody mają ponad 100 ha),
2. Pod względem liczby gatunków i frekwencji plasuje się w czołówce ogrodów europejskich (na świecie liczących się i znanych instytucji  jest około 1.000),
3. Posiada najbogatszą kolekcję gadów i płazów w Europie,
4. W 2014 r. otwarto pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie ekspozycji poświęconych lokalnej bioróżnorodności – tu: Odrarium z 4 zbiornikami z fauną i florą prezentującą cztery odcinki sąsiadki zoo, rzeki Odry,
5. W 2015 r. otwarto pierwszy w Europie pawilon bez zwierząt, czyli multimedialny pawilon edukacyjny „Klimat, Zwierzęta, Ludzie”.

Siedem nowych cudów z zoo:
1. Giants of the Savanna – Dallas Zoo (2010)
2. African Grasslands – Omaha Zoo (2016)
3. Conrad Prebys Africa Rocks – San Diego (2017)
4. Afrykarium, Wroclaw (2014)
5. Kaeng Krachan Elephant House – Zürich Zoo (2014)
6. Yukon Bay – Hanover Zoo (2010)
7. Gondwanaland – Leipzig Zoo (2011)

Źródło: Wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Video - ciekawostki dla seniorów

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 2

Telewizyjny Magazyn Seniora odc. 1