Aby skupić się na pomocach dla osób z afazja warto wyjaśnić co to jest? Dla wielu jest to obcobrzmiący wyraz nic nie znaczący, dla ludzi z tym problemem niejednokrotnie jest to upośledzenie, które towarzyszy do końca życia. Najprościej afazja – to powikłanie po udarze krwotocznym lub niedokrwiennym mózgu, którego skutkiem jest upośledzenie lub zanik możliwości komunikowania się z otoczeniem.
Objawia się to niemożliwością do werbalnego wyrażania swoich myśli , uczuć, pragnień. Niejednokrotnie jest równocześnie zaburzona możliwość logicznego rozumowania.
Pacjenci u których zdiagnozowano afazję muszą być skonsultowani z specjalistami z dziedziny neurologii i psychologii. Metody i postępowanie określa się na podstawie ustalenia jaki stopień uszkodzeń wystąpił i indywidualnie określa się jakie rodzaje pomocy dla osób z afazją zastosować.
Osoby z tym zaburzeniem mogą liczyć na pomoc i wsparcie różnych organizacji i stowarzyszeń które proponują wsparcie jak i merytoryczną pomoc w rozwiązywaniu i podnoszeniu poziomu samodzielności w życiu codziennym. Takie organizacje oferują wsparcie w postaci trenera aktywności który motywuje i współpracuje z uczestnikami terapii zajęciowych dostosowanych do stopnia zdiagnozowanego upośledzenia. Organizacje zapewniają dostęp do warsztatów terapii neurologopedycznej oraz neuropsychologicznej. Personalne oddziaływania psychokorekcyjne, który obejmuje ćwiczenia ze sprawności czytania i pisania oraz wzmacniania własnej wartości. Trening może pomóc osobą z afazją do powrotu i uczestnictwa w życiu społecznym jak i zawodowym. Grupa może mieć motywujący wpływ na rehabilitację i przebieg procesu zdrowienia. Bardzo ważnym czynnikiem i pozytywnym impulsem do pracy nad artykulacją i poprawą mowy jest wsparcie i pomoc rodziny. To rodzina ma pierwsza kontakt z osobami które straciły możliwość komunikowania się z otoczeniem i od niej zależy wsparcie psychiczne jak i zapewnienie pomocy dla osób z afazją.
W dobie komputeryzacji i nowych technologii nauka nie pozostawia takich ludzi bez nowoczesnych rozwiązań naukowych. Polscy inżynierowie opracowali program wspomagający terapię logopedyczną dla ludzi z afazją. Inżynierowie opracowali multimedialną platformę wykorzystywaną przez pacjenta i terapeutę do pracy i ćwiczeń w warunkach domowych. Aplikacja Afast wpasowuje się w pomoc przy stymulacji układu nerwowego i pobudzaniu go do pracy skojarzeniowej, funkcji poznawczych, myślowych oraz czytaniem ze zrozumieniem. Aplikację tę można wykorzystać do podniesienia i udoskonalenia ćwiczeń które wykonuje pacjent z logopedą.
Ważną rolę w grupie pomocy dla osób z afazją spełniają różnego rodzaju gry i pomoce logopedyczne. Mają one za zadanie poprawę funkcji językowych oraz naukę poprawnych form gramatycznych i kształtowaniu umiejętności słowotwórczych. Są to różnego rodzaju książki, tablice, kartki ,które przedstawiają pojedyncze słowa lub zdania. Pomoce te służą do treningu wzrokowego i skojarzeniowego oraz pobudzają pracę półkuli mózgowej.
Pomoce dla osób z afazją obejmują też różnego rodzaju gry i układanki. Wybór jest na tyle duży że stopień trudności gier można dopasować do stopnia utraty możliwości wysławiania się czy kojarzenia. Przykładem takich gier może być Sudoku lub wszelkiego rodzaju domina sylabowe. Ważne aby zajęcia terapeutyczne nie były monotonne i jednostajne ponieważ nie przynosi to zamierzonego skutku. W asortymencie sklepów można znaleźć bardzo przydatną rzecz jaką jest opaska komunikacyjna. Pozwala ona na porozumiewaniu się z otoczeniem za pomocą obrazków które znajdują się na opasce. Mogą być obrazki przedstawiające uczucia i potrzeby. Opaski, gry, tablice świetnie uzupełniają wspólną pracę rodziny i terapeutów.